Jdi na obsah Jdi na menu
 


1.Dobývání Pernštejna:

 

1.den:Autobusem se dopravíme do Zvole(ZR).Odtud se vydáme po červené značce kolem Míčova mlýna do Olešinek.Tam se napojíme na modrou a po proudu řeky Bobrůvky se dostaneme až do Western City Šiklův mlýn.Zde můžete udělat malou zastávku,ale upozorňuji Vás,že pokud bude sezóna,tak je tady dost draho.Potom vyrazíme dále po modré,kolem Belatkova a Nového mlýna.Před Zábršovým mlýnem se ubytujeme a přečkáme zde první noc.(mapa KČT č.84,nenáročné,7 km)

2.den:Po ranním balení se vydáme po modré po proudu,přes Strážek,kde můžeme doplnit zásoby jídla a pití na zříceninu Mitrov. Dále budeme pokračovat opět po modré přes Habří,Lopaty a Střítěž do Věžné.(cestou můžete zajít proti proudu Bukovského potoka až na zříceninu Lísek-Doporučuji,stojí to za to)Z Věžné se pak vydáte po žluté značce až téměř k osadě Smrček,kde rozbijete svoje ležení a zde také spočinou vaše zemdlená těla podruhé.(mapa KČT č.84,náročné,17 km)

3.den:K našemu cíli Vám zbývá už jen kousek.Po chvíli chůze po žluté značce již můžete spatřit věže Pernštejna.Připravte se však na to,že ceny za prohlídky našich památek jsou rok od roku dražší a dražší. Po prohlídce hradu si můžete nakoupit různé suvenýry a do cíle naší expedice Vám už zbývá jen sejít z kopce dolů a dojít do Nedvědice na vlakové nádraží,odkud se do Brna dopravíte vlakem.Můžete jet přímo nebo budete muset přestoupit v Tišnově.(trať č.251 a 250)(mapa KČT č.84 a 85,nenáročné,4 km)

 

 

 

 

 

 

2.Jedovnice-Moravský kras:

 

1.den:V pátek nasedneme na autobus a ten nás zaveze do Jedovnic.Z městečka jsme se vydali do kempu na břehu rybníka Olšovce,kde jsme měli domluvený nocleh až do neděle.(mapa KČT č 86,nenáročné,2 km)

2.den:Po snídani vyrazíte na malou procházku do okolí Jedovnic.Půjdete nejdříve po červené značce a v Jedovnicích ji zaměníte za zelenou.Po této značce se dostanete až k Rudickému propadání.Odtud se dostanete až do Rudic,kde můžete navštívit místní větrný mlýn,který sice už nefunguje,ale je z něj muzeum a pokud poprosíte pana správce,tak Vám bude o všem co se tady v okolí stalo milerád vypravovat.V Rudicích se pak napojíte na červenou a na dalším rozcestí ji zaměníte za žlutou značku,která Vás dovede zpět do Jedovnic na tábořiště.Zbytek dne můžete strávit hraním různých her.(mapa KČT č.86,nenáročné,10 km)

3.den:Po zbalení všech věcí se vydáme po červené a žluté značce do Veselého žlebu.Tady se napojíme opět na červenou a vydáme se přes Vilémovice až na vrchol propasti Macocha.Zde si můžete dát malé občerstvení nebo si zde můžete dát oběd,ale upozorňuji Vás,že je zde velmi draho.Dokonce se platí i za kouknutí do propasti.Pak se vydáte opět po červené dolů k Punkevní jeskyni(Můžete také sjet dolů lanovkou,ale není to laciná záležitost.Děti však budou velmi nadšené)a odtud po žluté na Skalní mlýn.Tady si v klidu počkáte na autobus,který Vás doveze do Blanska.V Blansku pak přestoupíte na vlak a tím se převezete do Brna.(mapa KČT č.86,náročné,11 km)

 

 

 

3. Pálava:

 

1.den: Vlakem se dopravíte do Popic (trať č. 250). Odtud po červené značce do Strachotína. Potom po hrázi do Dolních Věstonic. Odtud po břehu nádrže až do Pavlova. Zde si zajistěte ubytování v místním kempu.(mapa KČT č. 88, nenáročné, 7 km)

2. den: Ráno si přivstaňte a vydejte se do Pavlova na autobus. Tím se dopravte do vísky Klentnice. Odtud začne Vaše dnešní putování. Doporučuji si vzít velké množství pitné vody. Cestou nebude mnoho míst, kde si budete moci vodu nabrat. Z Klentnice se vydejte na jih, až najdete červenou značku. Vydejte se po ní na Stolovou horu. Pěkná zabíračka hned z kraje, ale vyplatí se Vám to. Je odtud krásný výhled do okolí. A to nejen odtud. Cestou budete mít plno možností se kochat pohledem na okolní krajinu. A musím říct, je se na co koukat. Tedy pokud Vám bude přát počasí. Ze Stolové hory se přesuňte na Sirotčí hrádek. Je to pěkná zřícenina. A není poslední na Vaší dnešní cestě. Poté sejděte zpět do Klentnice. Tady si doplňte vodu a vydejte se po červené na sever. Odbočte na modrou značku a po ní se dostanete ke skále Martinka. Ideální místo na odpočinek. Odtud si můžete vybrat cestu, kterou se dostanete na Dívčí hrady. Zavedou Vás tam všechny tři. Jak modrá, tak červená, tak i zelená. Doporučuji zelenou. Je sice nejdelší, ale cestou je nejhezčí výhled. S Dívčích hradů se vydejte dolů po červené do Dolních Věstonic. Doporučuji navštívit místní muzeum a prohlédnout si slavnou Věstonickou Venuši. Pak už jenom zbývá vydat se po břehu nádrže zpět do Pavlova. Ideální relaxací po pochodu je koupel v nádrži.(mapa KČT č. 88, náročné, 18-20 km)

3.den: To nejtěžší jste již zvládli včera. Dnes už Vás čeká jenom pohodová chůze na vlak. Z kempu se vydejte po zelené značce kolem nádrže k Novým Mlýnům. Tam přejděte přes most a za ním se napojte na červenou. Ta Vás dovede až na vlakové nádraží v Rakvicích. Cestou se můžete ještě vykoupat a zahrát si nějakou tu hru. Cestou na vlak můžete obdivovat krásu celé Pálavy. Skvostný pohled.(mapa KČT č. 88, náročnější, 13 km)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

4. Bílovice a okolí:

 

1.den: Městskou hromadnou dopravou se dopravíte do Útěchova. Vystoupíte zastávku před konečnou a vydáte se po zelené značce do Bílovic nad Svitavou. Tam se ubytujete. Nám se podařilo sehnat ubytování v místní tělocvičně Sokola. (mapa KČT č. 86, nenáročné, 6 km)

2. den: Po snídani se vydáte po červené značce. Je to cesta S. K. Neumanna. Asi po dvou km doporučuji odbočit ke studánce „Prosba Lesa“. Dále pokračujte po modré značce kolem Srnčí studánky až k silnici. Tady se napojte na zelenou a ta Vás dovede do Babic Nad Svitavou. Odtud se vydáte  na vlakové nádraží v Babicích nad Svitavou. No a nezbývá nic jiného než sednout na vlakem a vyrazit zpět do Bílovic. Na plno her se dá použít i místní hřiště, hned za Sokolovnou. (mapa KČT č. 86, náročnější, 10-11 km)

3. den: Opět po snídani se vydáte na cestu. Tentokráte však Vaše kroky budou směřovat na nádraží v Bílovicích. Vláček Vás převeze do Babic nad Svitavou. Odtud po žluté značce přes zříceninu hradu Ronov až k rozcestníku u Útěchova. Je to sice až k Ronovu pořád do kopce, ale od rozcestí to zas bude pořád z kopce. POZOR na silnic, kterou budete asi třikrát přecházet. Auta zde jezdí sice málo, ale Murphyho zákony nelžou. Modrá značka Vás pak zavede na vlakové nádraží v Adamově. Odtud vlakem zpět do Bílovic. (mapa KČT č 86, náročnější, 6-7 km)

4. den: Dnes nevyužijeme služeb Českých drah, takže vyrazíme po červené značce ke studánce Leoše Janáčka a pak k Liduščinu památníčku. Odtud nepůjdeme po žádné značce, ale po asfaltové cyklostezce kolem památníku J. Konšela až k Resselově hájovně. Zde si můžeme prohlédnout i Resselův pomník a po zelené značce se vydáme Těsnohlídkovýn údolím až k řece Svitavě. Odtud proti proudu až do Bílovic. (mapa KČT č 86, nenáročné, 6 km)

5. den: Divíte se proč popisuji již pátý den. My jsme zde byli na velikonoční prázdniny. A ty byli od čtvrtka do pondělka. Tento den je vyhrazen k tomu, že máte státem povoleno mlátit všechny ženy a dívky za použití různě vyrobených mrskaček a ještě to dostanete od státu zaplaceno. Teda jen ti, kteří jsou v pracovním poměru. Pak již nezbývá nic jiného než se sbalit a vydat se na nádraží. Vláček Vás pak dopraví do Brna, kde můžete ještě vymrskat místní osazenstvo Českých drah a něco málo maminek, které čekají na své ratolesti. ( nenáročné pro muže, náročnější pro ženy)

 

 

1. 17ti denní tábor nebo dovolená na kolech (pouze pro dobré cyklisty):

 

( Jeden rok jsem trávil dovolenou na kole, tak jsem se rozhodl se o to s Vámi podělit. Třeba se na tuto cestu vydáte taky a zažijete cestou plno dobrodružství. Ahojda Termit )

1 den: Sejít se můžete kdekoliv. My jsme si dali sraz v Mariánském údolí u Muchovy Boudy.

 

 

1.      Brno – Muchova bouda – Pod hádkem ( 22km )

2.      Pod hádkem –Březina – Křtiny – Rudice – Lažánky – Skalní mlýn – Punkevní jeskyně – Sloupsko-Šošuvské jeskyně – Sloup ( 35km )

3.      Sloup – Lipovec – Kojál – Kulířov – Kuchlov – Rychtářov – lhota – Dědice – Vyškov – Pustiměř – Ivanovice na Hané (50km )

4.      Ivanovice na Hané – Švábenice – Dětkovice – Páčlavice – Pórnice – Morkovice – Skavsko – Litenčice – Lísky – Buchlovice – Smraďavka ( 47km )

5.      Smraďavka – Boršice – Stříbrnice – Medlovice – Osvětimany – Ježov – Žádovice – Kelčany – Vlkoš – Skoronice – Milotice – Dubňany – Mutěnice – Hodonín – Lužice – Mikulčice – Moravská nová ves – Hrušky – Ladná – Podivín – Lednice ( 90km )

6.      Lednice – Mikulov – Březí – Dobré pole – Drnholec – Hrušovany nad Jevišovkou – Šanov ( 52km )

7.      Šanov – Velký karlov -  ………………………………..( 70km )

8.      Vranov nad Dyjí – Štítary – Vranovská ves – Pavlice – Boskovštejn – Jevišovice – Střelice – Slatina – Újezd – Tavíkovice – Šemíkovice – rouchovany ( 70km )

9.      Rouchovany – Rešice – Tulešice – Dolní dubňany – Dobřínsko – Moravský Krumlov – Rokytná – Němčice – Ivančice ( 55km )

10.  Ivančice – Moravské bránice – Silůvky – Tikovice – Ořechov – Hajany – Želešice – Modřice - Brno (40km )